Find the magnitude of the electric field. 006 (part 1 of 2) 10.0 points Three po
ID: 1319562 • Letter: F
Question
Find the magnitude of the electric field.
006 (part 1 of 2) 10.0 points Three positive charges are arranged as shown at the corners of a rectangle. 04 nC 0.612 m 1.52 nC 1.836 m 134 nC Find the magnitude of the electric field at the fourth corner of the rectangle. The value of the Coulomb constant is 8.98755 × 109 N·m2/C2. Answer in units of N/C. 007 (part 2 of 2) 10.0 points What is the direction of this electric field (as an angle measured from the positive:r axis, within limits of -180 to 180°, with counterclockwise positive)? Answer in units ofExplanation / Answer
apply the formula for Electric field due to each of the charge as E = KQ/r^2
so
here at fourth corner,
two fields E1 (due to 1.52 nC) and E2 due to (3.04 nC) acts at right angles
so E1 = 9e9 * 1.52 e-9/(0.612*0.612)
E1 = 36.52 N/C
E2 = 9e9 * 3.04 e -9/(1.836*1.836)
E2 = 8.11 NC
Now Enet Due to these two is Enet^2 = E1^2 +E2^2
E12^2 = 36.52 ^2 + 8.11^2
E12^2 = 1399.588
E12 = 37.41 N/C
also between E1 and E2 is tan theta = 36.52/8.11
theta = 77.48deg
now for E3, distance d^2 = 0.612^2 + 1.836^2
d^2 = 3.745
so
E3 = (9e9 * 1.34e-9/(3.745)
E3 = 3.22 N/C this points at 45 deg
net angle between E3 and E12 os 77.48 -45 = 32.47 deg
so
Enet due to at the three is
ENet^2 = E12^2 E3^2 +2E12E3cos theta
Enet ^2 = 37.41^2 + 3.22^2 + (2* 3.22 * 37.41 * cos 32.47)
Enet = 40.16 N/C
Direction tan theta = 37.41/3.22
theta = 85 deg + ve x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.