A 3.0 m length of wire is made by welding the end of a 100 cm long silver wire t
ID: 1320501 • Letter: A
Question
A 3.0 m length of wire is made by welding the end of a 100 cm long silver wire to the end of a 200 cm long copper wire . Each piece of wire is 0.60 mm in diameter. The wire is at room temperature, so the resistivities are as given in the table below. A potential difference of 6.0 V is maintained between the ends of the 3.0 m composite wire.
A 3.0 m length of wire is made by welding the end of a 100 cm long silver wire to the end of a 200 cm long copper wire . Each piece of wire is 0.60 mm in diameter. The wire is at room temperature, so the resistivities are as given in the table below. A potential difference of 6.0 V is maintained between the ends of the 3.0 m composite wire. Vector E in the silver? V/m (e) What is the potential difference between the ends of the sliver section of wire? V vector E in the copper? V/m (d) What is the magnitude of (a) What is the current in the copper section? A (b) What is the current in the silver section? A (c) What is the magnitude ofExplanation / Answer
apply resistance R = rho L/A
R of Copper = 1.67 e-8 * 0.2/(3.14 * 0.3e-3 * 0.3e-3)
Rc = 0.0118 ohms
use ohms law as V= IR
so current I across Copper = V/R
i = 6/0.0118
i = 507.66 Amps
------------------------------------
again Resistance of Silver
Rs = 1.47 e-8 *0.1/(3.14 * 0.3e-3*0.3e-3)
Rs = 0.0052 ohms
so
current Is = 6/0.0052 = 1153.47 Amps
------------------------------------------------
C. apply E = V/L
Ec = 6/0.2
Ec = 30 V/m
-------------------------------------------------------
E s = 6/0.1 = 60 V/m
e. V = 6 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.