Suppose the conducting spherical shell in the figure below carries a charge of 2
ID: 1321573 • Letter: S
Question
Suppose the conducting spherical shell in the figure below carries a charge of 2.60 nC and that a charge of ?2.20 nC is at the center of the sphere. If a = 1.60 mand b = 2.40 m, find the electric field at the following.
(a) r = 1.50 m
(b) r = 2.20 m
(c) r = 2.50 m
(d) What is the charge distribution on the sphere?
Explanation / Answer
k= 1/(4??) = 9*10^9
E = k*q/r^2
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
a) k*(2.20*10^-9)/(1.5^2) =8.8 N/C
b) k*((2.60-2.40)*10^-9)/(2.2^2) = 3.7 N/C
c) k*(2.6^-9)/(2.5^2) = 2.65 N/C
d)inner surface = (2.4*10^-9)/(?*2.1^2) = 1.73*10^-10
outer surface = (2.6*10^-9)/(?*2.3^2) = 1.565*10^-10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.