Two square metal sheets have a side length of 35.0 cm and are held apart with an
ID: 1322357 • Letter: T
Question
Two square metal sheets have a side length of 35.0 cm and are held apart with an air gap of 16.0mm to form a capacitor. Find the capacitance for this geometry. What is the charge when its potential difference is 14.0 V is applied to the plates? How much energy is stored in the capacitor? Two square metal sheets have a side length of 35.0 cm and are held apart with an air gap of 16.0mm to form a capacitor. Find the capacitance for this geometry. What is the charge when its potential difference is 14.0 V is applied to the plates? How much energy is stored in the capacitor?Explanation / Answer
Note that for parallel plate capacitor, the capacitance is
C = Eo A/d
Wwhere
Eo = 8.85E-12 F/m
A = the area of each sheet (s^2 = (0.35 m)^2 = 0.1225 m^2)
d = separation of plates (16.0 mm = 0.016 m)
Thus,
C = 6.78E-11 F
************************
Note that
Q = CV
where Q = the charge
V = the voltage (14.0 V)
Thus,
Q = (6.78E-11 F)(14.0 V)
Q = 9.49E-10 C
**************************
Note that the energy stored in a capacitor is
E = CV^2 /2
Thus,
E = (6.78E-11 F)(14.0 V)^2 /2
E = 6.64E-9 J
DONE! It was nice working with you!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.