A block of mass m = 3.40 kg is pushed a distance d = 3.60 m along a frictionless
ID: 1322428 • Letter: A
Question
A block of mass m = 3.40 kg is pushed a distance d = 3.60 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle ? =21.0? below the horizontal as shown in the figure below.
(a) Determine the work done on the block by the applied force.
J
(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table.
J
(c) Determine the work done on the block by the gravitational force.
J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
J
Explanation / Answer
(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table.
J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.