Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the magnitude of the acceleration of the two blocks when the spring is a

ID: 1322721 • Letter: W

Question

What is the magnitude of the acceleration of the two blocks when the spring is at maximum compression?

acceleration=21.4702131354892
wrong=112.170909442556
a =

A solid block of mass m2 = 2.7 kg, at rest on a horizontal frictionless surface, is connected to a relaxed spring. The other end of the spring is fixed, and the spring constant is k = 160 N/m. Another solid block of mass m1 = 2.1 kg and speed v1 = 8.5 m/s collides with the 2.7 kg block. The blocks stick together, and compress the spring. TwoBlockCollision.jpg What is the maximum compression of the spring? xmax = What is the magnitude of the acceleration of the two blocks when the spring is at maximum compression? acceleration=21.4702131354892 wrong=112.170909442556 a =

Explanation / Answer

Use conservation of momentum to find the final velocity after collision.
Then use energy equations to find maximum spring compression

2.1(8.5) + 2.7(0) = (2.1 + 2.7)vf
vf = 3.72 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote