What is the magnitude of the acceleration of the crate? The next two questions p
ID: 1874830 • Letter: W
Question
What is the magnitude of the acceleration of the crate?
The next two questions pertain to the situation described below A crate sits on a frictionless surface and a tension force is applied to it The tension (by means of a string) is applied at an angle = 30° to the horizontal The magnitude of the tension force is T-18 N, and the crate has mass M-35 kg. 17) What is the magnitude of the acceleration of the crate? a. 0.257 m/s2 b. 0.514 m/s2 c. 0.642 m/s2 d. 0.445 m/s2 e. 0.321 m/s2 18) Which relationship below best describes the magnitude of the normal force that the surface exerts on the crate? a, N = MgExplanation / Answer
17) in horizontal,
Fnet = m a
T cos30 = 35 a
a = (18 cos30) / 35 = 0.445 m/s^2
Ans(d)
18. in vertical,
Fnet = N + T sin30 - M g = 0
M g - N = T sin30 > 0
M g > N
or N < M g
Ans(c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.