Calculate the Angular acceleration on a solid disc of mass 12.5 kg and radius 0.
ID: 1323502 • Letter: C
Question
Calculate the Angular acceleration on a solid disc of mass 12.5 kg and radius 0.250 m if a force of 55.5 N is acting on edge of the wheel, directed tangentially to the surface. (looks like '15.5 rad/s^2')
Calculate the Angular acceleration on a solid disc of mass 12.5 kg and radius 0.250 m if a force of 55.5 N is acting on edge of the wheel, directed tangentially to the surface. (looks like '15.5 rad/s^2')
A 15 kg child sits on the edge of at 2 m radius, 200 kg merry go round. A father as been getting a little carried away and has pushed it up to a tangential velocity of 8.0 m/s. With no harm being done, the child jumps off with a tangential velocity of -8.0 m/s so that he lands straight in the arms of his father (effectively giving him no angular momentum). What is the final angular velocity of the merry go round? (looks like '5.8 rad/s')Explanation / Answer
1) FxR=Ix(alpha)
I=MR2/2 for solid disc, so I=0.39
so alpha = 35.52 rad/s2
2) Conservation of angular momentum,
Iw + MRv = I(w') = constant
w = v/R = 4
The problem is with the I of the merry go round.. the answer will vary if you take it a disc or a ring...
Assuming ring, final w=2.15 rad/s
Assuming disc final w= 2.3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.