Calculate q, w, dU and dH for step b and c A system consists of 2.320 g of carbo
ID: 887459 • Letter: C
Question
Calculate q, w, dU and dH for step b and c
A system consists of 2.320 g of carbon monoxide gas initially at temperature 400.0 K and pressure 0.6250 bar. Assume the heat capacity of carbon monoxide is constant at the value found for 298.15 K in the data tables of the Appendix (see also Figure 2.8). The system undergoes the following cyclic process: Step b) Constant volume extraction of heat from the system (to a temperature and pressure consistent with step c) Step c) Reversible adiabatic compression to the initial conditions. calculate: q, w, delta U, and delta H.Explanation / Answer
step b. For dV = 0
w = 0
we know, dU = q - w
or, dU = q
q = nCvdT
Cv = 0.72 J/g.K
n = 2.320 g/28 g/mol = 0.083 mols
dT = 298.15-400 = -101.85 K
feed values,
q = 0.083 x 0.72 x 101.85 = -6.09 J
dU = 6.09 J
dH = nCpdT
Cp = 1.02 J/g.K
feed values,
dH = 0.083 x 1.02 x -101.85 = -8.62 J
step c. In an adiabatic process,
q = 0
w = -dU
dU = nCvdT
= 0.083 x 0.72 x -101.85 = -6.09 J
w = 6.09 J
dH = -6.09 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.