An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of m r = 6.98 k
ID: 1323947 • Letter: A
Question
An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of mr = 6.98 kg and length L = 5.04 m to a uniform sphere with mass ms = 34.9 kg and radius R = 1.26 m. Note ms = 5mr and L = 4R.
1)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the left end of the rod?
kg-m2
2)
If the object is fixed at the left end of the rod, what is the angular acceleration if a force F = 401 N is exerted perpendicular to the rod at the center of the rod?
rad/s2
3)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the center of mass of the object? (Note: the center of mass can be calculated to be located at a point halfway between the center of the sphere and the left edge of the sphere.)
kg-m2
4)
If the object is fixed at the center of mass, what is the angular acceleration if a force F = 401 N is exerted parallel to the rod at the end of rod?
rad/s2
5)
What is the moment of inertia of the object about an axis at the right edge of the sphere?
kg-m2
6)
Compare the three moments of inertia calculated above:
ICM < Ileft < Iright
ICM < Iright < Ileft
Iright < ICM < Ileft
ICM < Ileft = Iright
Iright = ICM < Ileft
An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of mr = 6.98 kg and length L = 5.04 m to a uniform sphere with mass ms = 34.9 kg and radius R = 1.26 m. Note ms = 5mr and L = 4R. 1) What is the moment of inertia of the object about an axis at the left end of the rod? kg-m2 2) If the object is fixed at the left end of the rod, what is the angular acceleration if a force F = 401 N is exerted perpendicular to the rod at the center of the rod? rad/s2 3) What is the moment of inertia of the object about an axis at the right edge of the sphere? kg-m2 6) Compare the three moments of inertia calculated above: ICMExplanation / Answer
Given data,
mr = 6.98 kg L = 5.04 m
ms = 34.9 kg R = 1.26 m
it implies ms = 5mr and L = 4R.
[1] Moment of inertia of the sphere and the rod system about an axis that is passing through the free end
I = mr *(L^2)/3 + ms*[(2/5)R^2+(R+L)^2] (By applying parallel axis theorem)
I = 1466.45 kg m^2
[2] torque = I * angular accleration
401 * 5.04/2 = 1466.45 * angular accleration
angular accleration = 0.689 rad/sec^2
[3] From the center of the rod the COM of the sphere and rod system would be at
X= (3R*5m)/(m+5m) =2.5R
therefore I through an axis passing throug that point would be
I = mr [*(L^2)/3 +(0.5R)^2] + ms*[(2/5)R^2+(0.5R)^2] (By applying parallel axis theorem)
I= 100.656 kg m^2
[4] similar to 2 nd question
[5] I = mr [*(L^2)/3 +(2R)^2] + ms*[(2/5)R^2+(R)^2]
I= 180.9969 Kg m^2
[6] therefore
ICM < Iright < Ileft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.