Consider the 12.0-kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to be
ID: 1324462 • Letter: C
Question
Consider the 12.0-kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to be approximately an annular ring with an inner radius of
R1 = 0.280 m
and an outer radius of
R2 = 0.360 m.
The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely.
(a) If the drive chain exerts a force of 2100 N at a radius of 5.00 cm, what is the angular acceleration of the wheel? (rad/sec^2)
(b) What is the tangential acceleration of a point on the outer edge of the tire? (m/sec^2)
(c) How long, starting from rest, does it take to reach an angular velocity of 80.0 rad/s? (rad/sec)
Consider the 12.0-kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to be approximately an annular ring with an inner radius of R1 = 0.280 m and an outer radius of R2 = 0.360 m. The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely. (a) If the drive chain exerts a force of 2100 N at a radius of 5.00 cm, what is the angular acceleration of the wheel? (rad/sec^2) (b) What is the tangential acceleration of a point on the outer edge of the tire? (m/sec^2) (c) How long, starting from rest, does it take to reach an angular velocity of 80.0 rad/s? (rad/sec)Explanation / Answer
momet of Inertia of the wheel, I = 0.5*M*(R1^2 + R2^2)
= 0.5*12*(0.28^2+0.36^2)
= 1.248 kg.m^2
Torque, T = F*r*sin(90)
= 2100*0.05*1
= 105 N.m
a) Apply, T = I*alfa
==> alfa = T/I
= 105/1.248
= 83.13 rad/s^2
b) a_tan = R2*alfa
= 0.36*84.13
= 30.3 m/s^2
c) Apply, w = wo + alfa*t
==> t = (w-wo)/alfa
= (80 - 0)/83.13
= 0.962 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.