Consider the 12.5 -kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to b
ID: 2261959 • Letter: C
Question
Consider the 12.5-kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to be approximately an annular ring with an inner radius of
Consider the 12.5-kg motorcycle wheel shown in the figure below. Assume it to be approximately an annular ring with an inner radius of R1 = 0.280 m and an outer radius of R2 = 0.340 m. The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely. If the drive chain exerts a force of 1825 N at a radius of 5.00 cm, what is the angular acceleration of the wheel? What is the tangential acceleration of a point on the outer edge of the tire? How long, starting from rest, does it take to reach an angular velocity of 80.0 rad/s?Explanation / Answer
I=0.25*12.5(R2^2-R1^2)=0.11625
ang. accel.=1825*0.05/0.11625 = 784.95 rad/s^2
at=784.95*.34=266.9m/s^2
80=784.95*t
t=0.102s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.