Consider 6 resisters are connected in a circuit as shown in the Figure below (R
ID: 1324548 • Letter: C
Question
Consider 6 resisters are connected in a circuit as shown in the Figure below (R1 = 4 ohm, R2 = 8 ohm, R3 = 2 ohm, R4 = 14 ohm, R5 = 28 ohm and R6 = 4 ohm). The potential difference across the R1 =4 ohm resistor is V= 11V. Determine:
a) The current through the battery.
b) The emf of the battery.
c) The current in the R2 resistor.
d) The voltage between points a and b?
e) The power dissipated in the R4 resistor.
Explanation / Answer
effective resistance of R2,R3,R4,R5,R6 is 5.7 ohms
current through this effective resistance = current through R1
current through R1 = V1/R1 = 11/4 =2.75A
effective resistance of the circuit
R = 4+5.7= 9.7 ohms
a) current through battery I= 2.75A
b) the emf of battery V= IR=26.7V
c) current in resistor R2, I2 = (V-V1)/(R2+R3) =15.7/10 =1.57A
d) voltage between a and b Vab V-V1 = 15.7 V
e) power dessipated in R4
V4- Vab -V6
i6 =i1-i2 = 2.75 -1.57 =1.1A
V6 = 1.1 x 4 = 4.4V
V4 = 15.7 - 4,4 =11.3V
P4 = V42/R4 = 9.1W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.