Consider 6 resisters are connected in a circuit as shown in the Figure below (R
ID: 1324568 • Letter: C
Question
Consider 6 resisters are connected in a circuit as shown in the Figure below (R1 = 5?, R2 = 10?, R3 = 3?, R4 = 13?, R5 = 26? and R6 = 6?). The potential difference across the R1 = 5? resistor is V= 12V.
Determine:
a) The current through the battery.
b) The emf of the battery.
c) The current in the R2 resistor.
d) The voltage between points a and b?
e) The power dissipated in the R4 resistor.
Explanation / Answer
a)
Current through the battery
I=V/R1=12/5 =2.4 A
b)
equivalent resistance
R5 and R4 are in parallel
1/R45 =1/13 + 1/26
R45=8.67 ohms
R45 and R6 are in series
R456=6+8.67 =14,67 ohms
R2 and R3 are in series
R23=10+3=13 ohms
R23 and R456 are in parallel
1/R23456 =1/13 +1/14.67
R23456=6.89 ohms
R1 and R23456 are in series ,so
Req=5+6.89 =11.89 ohms
Emf of the battery
E=I*Req=2.4*11.89
E=28.54 Volts
c)
Current through R2 is
I2=I*(R456/R23+R456) =2.4*(14.67/14.67+13)
I2=1.27 A
d)
Voltage across a and b terminal is
Vab=E-V =28.54-12 =16.54 Volts
e)
Current through R456
I456=2.4-1.27=1.13 A
Current through R4
I4=I456*(R5/R4+R5)=1.13*(26/26+13)
I4=0.75 A
Power dissipated in R4 is
P4=I42R4=0.752*13
P4=7.38 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.