Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car and its passengers have a total mass of 1,800 kg. The car is supported by

ID: 1325297 • Letter: A

Question

A car and its passengers have a total mass of 1,800 kg. The car is supported by four springs, each having a constant of 12,000 N/m. What is the frequency of vibration when the car hits a bump in the road? Frequency =  [Num] [Units]

A 5 meter length cord creates a pendulum with a steel cord. What is the period of oscillation? Period = [Num] [Units]

A 2.1 kg mass oscillates at the end of a spring in SHM. The amplitude of the vibration is 15 cm and the spring constant is 70 N/m. What is the acceleration and force on the object when it is located 5 cm from the origin? Acceleration = [Num]m/s2   Force =  [Num] [Units]

A 0.8 kg object is attached to a spring with a spring constant of 70 N/m. The object is placed a distance of 7 cm from the origin and released to oscillate in SHM on a frictionless surface. What is the total energy of the system, maximum + velocity, and maximum + acceleration? Total Energy =  [Num] [Units] Maximum Velocity = [Num]m/s Maximum Acceleration = [Num]m/s2

A spring is compressed a distance of 6 cm. If the spring constant is 125 N/m, What is the potential energy? Potential Energy =  [Num] [Units]

A car and its passengers have a total mass of 1,800 kg. The car is supported by four springs, each having a constant of 12,000 N/m. What is the frequency of vibration when the car hits a bump in the road? Frequency =  [Num] [Units]

Explanation / Answer


T = 2*pi*sqrt((m/4)/k) = 2*3.14*sqrt(1800/(4*12000)) = 1.216 s


f = 1/T = 0.82 Hz


-----------


I = (1/3)*M*L^2

d = L/2


T = 2*pi*sqrt(I/Mgd)

T = 2*3.14*sqrt(2L/3g)


T = 2*3.14*sqrt((2*1)/(3*9.8)) = 1.64 s <-----answer


------------


w^2 = k/m = 70/.15 = 466.67


acceleration a = w^2*x = (70/0.15)*0.05 = 23.33 m/s^2

----

TE = 0.5*K*A^2 = 0.5*70*0.07*0.07 = 0.1715 J

Vmax = A*w = +A*sqrt(k/m) = +0.654 m/s


amax = w^2*A = 6.125 m/s^2


-----------


U = 0.5*k*x^2 = 0.5*125*0.06*0.06 = 0.225 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote