A car and its suspension system act like a mass-spring system withm= 1200kg and
ID: 1679058 • Letter: A
Question
A car and its suspension system act like a mass-spring system withm= 1200kg and k= 58 kN/m. Its worn-out shock absorbers provide adamping constant b= 230 kg/s. The car hits a pothole that sets itoscillating. How many oscillations will it make before theoscillation amplitude drops to half of its initial value?Show all work and explainclearly.
Show all work and explainclearly.
Explanation / Answer
As we know,the amplitude of the oscillation at the time t : A =Ao.e^(-bt/m) when the amplitude drops to half of its initialvalue=> A = Ao/2 => t= -ln(1/2)*m/b = 3.616 s the angular velocity of this system : = (k/m -b^2/4m ) = 6.108 rad/s => the period : T = 2/ = 1.0286 s => the number of oscillation : n = t/T = 3.52 oscillations
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.