Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A capacitor with circular plates of radius 0.0534 m separated by a distance of 4

ID: 1616233 • Letter: A

Question

A capacitor with circular plates of radius 0.0534 m separated by a distance of 4.60 times 10^-4 m is being charged by a battery with an emf of 15.0 V. A vacuum exists between the plates of the capacitor. The constructed circuit has a resistance of 250 ohm in series with the capacitor, and the capacitor is initially uncharged when a switch is closed, completing the circuit and causing a current to flow (an RC series circuit). Find the magnitude of the magnetic field between the plates at a distance of 0.0250 m from the axis through the center of the plates, when one time constant has passed since the switch was closed. 2.1e-07 Your response differs from the correct answer by more than 100%.

Explanation / Answer

here,

distance to point, d = 0.0250 m

Current, i = V/r = 15 / 250 = 0.06 A

From Biot savort law, magnetic field due to current carrying conductor is given as

B = uo*I/(2*pi*d)

B = 4*pi*10^-7 * 0.06 /(2*pi*0.0250)

B = 4.8*10^-7 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote