An 84-kg fireman slides 5.1 m down a fire pole. He holds the pole, which exerts
ID: 1326079 • Letter: A
Question
An 84-kg fireman slides 5.1 m down a fire pole. He holds the pole, which exerts a 520-N steady resistive force on the fireman. At the bottom he slows to a stop in 0.48 m by bending his knees.
What can you determine using this information?
the acceleration of the fireman while stopping the height of the fireman the time it takes for the fireman to stop after reaching the ground the time it takes for the fireman to reach the ground the acceleration of the fireman while sliding down the pole the velocity of the fireman just before reaching the groundExplanation / Answer
force = mass x acceleration
F = m a
a = F / m
= 520 / 84
= 6.19 m / s2
to get the time taken we use
s = u t + (1 / 2) a t2
u = 0
s = 5.1 m
to get the velocity we use
v = u + a t
where u = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.