A French Bombard Cannon located in Pomme-de-Terre Park in Morris, fires a 123.45
ID: 1327132 • Letter: A
Question
A French Bombard Cannon located in Pomme-de-Terre Park in Morris, fires a 123.456 pound- weight 18 inch diameter projectile at an angle of 56 degree from horizontal with muzzle velocity 112.12m/s from a barrel 38.875 inches in length, mid-point 42.18 inches above ground. Neglecting any influence of the atmosphere, what is the maximum altitude of the projectile, in feet? Neglecting any influence of the atmospere, how far from the end of the cannon barrel does the projectile hit the ground, in miles?
Explanation / Answer
Here ,
initial speed of projectile , v = 112.2 m/s
maximum height of prjectile is h
h = v^2/(2 *g) + ho
h = 112.12^2/*(2 * 9.8) + ho
h = 641.367 m + ho
h = 2107 feet
the maximum altitude of projectile is 2107 feet
as the altitude is very high , we can ignore the initial height
Now, for the distance ,
time of flight , t = 2 * v * sin(theta)/g
t = 2 * 112.12 * sin(56)/9.8
t = 19 s
range = 112.12 * cos(56) * 19
range = 1189.3 m
range = 0.739 miles
the projectile will hit ground 0.739 mile away
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.