A Ferris wheel with radius 14.0 m is turning about a horizontal axis through its
ID: 1363552 • Letter: A
Question
A Ferris wheel with radius 14.0 m is turning about a horizontal axis through its center (the figure (Figure 1) ). The linear speed of a passenger on the rim is constant and equal to 7.76 m/s .
the figure
https://session.masteringphysics.com/problemAsset/1259907/3/YF-03-42.jpg
Part A
What is the magnitude of the passenger's acceleration as she passes through the lowest point in her circular motion?
Part B
What is the direction of the passenger's acceleration as she passes through the lowest point in her circular motion?
Part C
What is the magnitude of the passenger's acceleration as she passes through the highest point in her circular motion?
Part D
What is the direction of the passenger's acceleration as she passes through the highest point in her circular motion?
Part E
How much time does it take the Ferris wheel to make one revolution?
Explanation / Answer
since it is rotating with constant speed,
a will be same as centripetal acceleration whose magnitude is give by,
a = v^2/r
=(7.76)^2/14
= 4.3 m/s^2
a)
Answer: 4.3 m/s^2
b)
direction is towards the centre
so vertically upward in this case
c)
Answer: 4.3 m/s^2
d)
direction is towards the centre
so vertically downward in this case
e)
v= 7.76 m/s
w = v/r = 7.76 / 14 = 0.554 rad/s
w = change in degree/change in time
0.554 = 2*pi/time
time=11.3 S
Answer: 11.3 S
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.