A Ferris wheel with radius 14.0 m is turning about a horizontal axis through its
ID: 1430712 • Letter: A
Question
A Ferris wheel with radius 14.0 m is turning about a horizontal axis through its center (the figure (Figure 1) ). The linear speed of a passenger on the rim is constant and equal to 6.32 m/s .
Part A
What is the magnitude of the passenger's acceleration as she passes through the lowest point in her circular motion?
Part B
What is the direction of the passenger's acceleration as she passes through the lowest point in her circular motion?
select(toward the center or outward the center)
Part C
What is the magnitude of the passenger's acceleration as she passes through the highest point in her circular motion?
Part D
What is the direction of the passenger's acceleration as she passes through the highest point in her circular motion?
select(toward the center or outward the center)
Part E
How much time does it take the Ferris wheel to make one revolution?
Explanation / Answer
Part A, B, C, D
r = radius,
v = passenger's speed,
a =acceleration,
t = time for one revolution.
a = v2 / r
= 6.322 / 14.0
= 2.853 m/s2
The acceleration is constant in magnitude, and directed towards the centre of the wheel.
At the bottom, it is 2.853 m/s2 upwards.
At the top, the acceleration is 4.13 m/s2 downwards.
Part E
t = 2 r / v
= 2 x 14.0 / 6.32
= 13.91 sec.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.