Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant
ID: 1330467 • Letter: C
Question
Consider a large truck carrying a heavy load, such as steel beams. A significant hazard for the driver is that the load may slide forward, crushing the cab, if the truck stops suddenly in an accident or even in braking. Assume, for example, that a11,000-kg load sits on the flatbed of a 20,000-kg truck moving at 11.0 m/s. Assume the load is not tied down to the truck and has a coefficient of static friction of 0.350 with the truck bed.
(a) Calculate the minimum stopping distance for which the load will not slide forward relative to the truck.
(b) Is any piece of data unnecessary for the solution? (Select all that apply.)
mass of the load
mass of the truck
velocity
coefficient of static friction
all are necessary
Explanation / Answer
Here ,
a)
static friction , u = 0.350
maximum acceleration of the load , a = u * g
a = 0.350 * 9.8
a = 3.43 m/s^2
v = 11 m/s
Using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * d
11^2 = 2 * 3.43 * d
d = 17.64 m
the minimum stopping distance is 17.64 m
b)
the unnecessary for the solution is
mass of the load and mass of truck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.