Consider a hypothetical reaction in which A and B are reactants and C and D are
ID: 533813 • Letter: C
Question
Consider a hypothetical reaction in which A and B are reactants and C and D are products. If 23 grams of A completely reacts with 29 grams of B to produce 18 grams of C, how many grams of D will be produced? A 3.4 gram sample of sodium hydrogen carbonate is added to a solution of acetic acid weighing 10.1 grams. The two substances react, releasing carbon dioxide gas to the atmosphere. After the reaction, the contents of the reaction vessel weighs 12.1 grams. What is the mass of carbon dioxide released during the reaction?Explanation / Answer
The law of conservation of says that mass is not lost in the reaction , such that mass of reactants is equal to the mass of products.
Here A + B = 23 + 29 = 52 grams
52 grams = C + D
52 = 18 + D
D = 34
So 34 grams of D will be produced.
Likewise here,
3.4 g NaHCO3 + 10.1 g acetic acid = 12.1 + mass of CO2
Mass of CO2 = 1.4 gram
So 1.4 g of CO2 is released
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.