a player hits a tennis ball into the air with an initial velocity of 36m/s at 36
ID: 1331963 • Letter: A
Question
a player hits a tennis ball into the air with an initial velocity of 36m/s at 36 degrees from the vertical. how fast is the ball moving at the highest point in its trajectory of air resistance is negligible? a player hits a tennis ball into the air with an initial velocity of 36m/s at 36 degrees from the vertical. how fast is the ball moving at the highest point in its trajectory of air resistance is negligible? a player hits a tennis ball into the air with an initial velocity of 36m/s at 36 degrees from the vertical. how fast is the ball moving at the highest point in its trajectory of air resistance is negligible?Explanation / Answer
at the highest point the ball has got only horizantal component of velocity
the vertical component becomes zero
the ball is making an angle 36 with the vertical
the angle made with the horizantal = 90 -36 = 54
the horizantal component = vo*cos44 = 36*cos54 = 21.2 m <<,---answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.