A 110-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.552 m long. Choose the or
ID: 1332431 • Letter: A
Question
A 110-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.552 m long. Choose the origin to be at the location where the bullet begins to move. Then the force (in newtons) exerted by the expanding gas on the bullet is 16050 + 10500x - 22500x2, where x is in meters.
(a) Determine the work done by the gas on the bullet as the bullet travels the length of the barrel.
kJ
(b) If the barrel is 1.02 m long, how much work is done?
kJ
(c) How does this value compare with the work calculated in part (a)?
percent difference = %
Explanation / Answer
here the equation is
F = 16050 + 10500x - 22500*x^2
integrate with respect to x
W = 16050 *x + 5250 * x^2 - 22500 * x^3 / 3
x = 0.552 m
W = 16050 * 0.552 + 5250 * 0.552^2 - 22500 * 0.552^3 / 3
W = 9197.8 J
then
b)
for x = 1.02 m
W = 16050 * 1.02 + 5250 * 1.02^2 - 22500 * 1.02^3 / 3
W = 13874 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.