An electron ( mass = 9.11×10 31 kg ) leaves one end of a TV picture tube with ze
ID: 1334033 • Letter: A
Question
An electron ( mass = 9.11×1031 kg ) leaves one end of a TV picture tube with zero initial speed and travels in a straight line to the accelerating grid, which is 1.77 cm away. It reaches the grid with a speed of 2.97×106 m/s . (You can ignore the gravitational force on the electron.)
If the accelerating force is constant, compute the acceleration of the electron.
If the accelerating force is constant, compute the acceleration of the electron.
If the accelerating force is constant, compute the net force that is accelerating the electron, in newtons.
Explanation / Answer
Given that
An electron of mass (me) = 9.11×1031 kg )
The intial speed of the electron leaving one end of a TV picture tube with zero initial speed (u) =0
Distance travelled by the electron (d) =1.77 cm =0.0177m
The final speed (v) = 2.97×106 m/s
The acceleration of the electron is given by
v2-u2 =2as
v2-0 =2as ===>v2 =2as
a =v2/2s =( 2.97×106 m/s)2/2*0.0177m=8.8209*1012/0.0354=249.177*1012m/s2=2.49*1014m/s2
Time taken for theelectron to reach the grid is
v =u+at ===> v =at then time t =v/a = 2.97×106 m/s /2.49*1014m/s2=1.19*10-8s=11.9ns
If the accelerating force is constant, compute the net force that is accelerating the electron, in newtons.
then Fnet =ma
=(9.11*10-31)(2.49*1014m/s2)=22.68*10-17N =2.268*10-16N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.