A particle is traveling in a straight line at a constant speed of 22.3 m/s. Sudd
ID: 1334200 • Letter: A
Question
A particle is traveling in a straight line at a constant speed of 22.3 m/s. Suddenly, a constant force of 13.9 N acts on it, bringing it to a stop in a distance of 50.7 m. (a) What is the direction of the force? perpendicular to the direction of the particle's motion opposite the direction of the particle's motion the same as the direction of the particle's motion none of the above Correct: Your answer is correct. (b) Determine the time it takes for the particle to come to a stop. s (c) What is its mass? kg
Explanation / Answer
(a)
Force on particle - Opposite the direction of the particle's motion.
(b)
Initial Speed = 22.3 m/s
Final Speed = 0
Distance Travelled = 50.7 m
Force = 13.9 N
V^2 = u^2 + 2*a*s
0 = 22.3^2 - 2*a*50.7
a = 4.90 m/s^2
V = u + a*t
0 = 22.3 - 4.90 *t
t = 22.3/4.90
t = 4.55 s
Time it takes for the particle to come to stop , t = 4.55s
(c)
We know,
F = m*a
m = F/a
m = 13.9/4.9
m = 2.84 Kg
Mass of particle , m = 2.84 Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.