A object of mass 3.00 kg is subject to a force F_x that varies with position as
ID: 1339018 • Letter: A
Question
A object of mass 3.00 kg is subject to a force F_x that varies with position as in the figure below. Find the work done by the force on the object as it moves from x = 0 to x = 5.00 m. Find the work done by the force on the object as it moves from x = 5.00 m to x = 10.0 m. Find the work done by the force on the object as it moves from x = 10.0 m to x = 17.0 m. If the object has a speed of 0.400 m/s at x = 0, find its speed at x = 5.00 m and its speed at x = 17.0 m. speed at x = 5.00 m m/s speed at x = 17.0 m m/sExplanation / Answer
given graph is F vs x
a) work done is W= F*x
so work done by force between x= 0 - 5 m is area under the curve that is
area of the triangle
= 1/2*5*2 (1/2*b*h)
= 5 J
b) x from 5 - 10 m
area of the rectangle with 4m , 5 m sides
= 4*5 = 20 J
c) feom x= 10 - 17 m
area of the triangle
= 1/2*7*4
= 14 J
d) at x= 5 m the work done = 5J = k.e
5= 1/2 m*(v2^2-v1^2) work energy theorem
5= 1/2 *3(v2^2-0.16)
v2= 1.868 m/s
at x= 17 m
39= 1/2 3*(v2^2-0.16)
v2= 5.08 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.