A person who climbs up something (e.g., a hill, a ladder, the stairs) from the g
ID: 1340751 • Letter: A
Question
A person who climbs up something (e.g., a hill, a ladder, the stairs) from the ground gains potential energy. A person's weight (F = mg) is usually measured in pounds. For conversions, you may need to know that the weight of 1 pound is equal to 4.448 Newtons. How many meters above the ground would a 215 lb person have to climb to gain 3 kilojoules (3000 joules) of potential energy? Would a person who weighs more than this weight have to go higher, go lower, or go to the same height to obtain the same amount of potential energy?
Explanation / Answer
a) gain in kinetic energy = Weight*height
3000 = 215*4.448*h
==> h = 3000/(215*4.448)
= 3.137 m
b) lower height
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.