The figure shows a conducting loop consisting of a half circle of radius r = 1 m
ID: 1344051 • Letter: T
Question
The figure shows a conducting loop consisting of a half circle of radius r = 1 m and three straight sections. The half circle lies in a spatially uniform, time-dependent magnetic field that is directed perpendicular to the page. The magnitude of the field is given by B = 0. 5 sin( 10 phi t) i with B in Teslas, t in seconds and T is the unit vector pointing out of the page. The resistance of the whole loop is R = 2 omh. Calculate the magnetic flux through the loop as a function of time t. What is the magnitude of the emf induced around the loop at t = 0. 1 s? Calculate the induced current in the loop at t = 0. 1 s . What is the direction (clockwise or counterclockwise) of the induced current at t = 0. 1 s?Explanation / Answer
a. Magnetic flux phi = Area * dB
flux phi = pi r^2/2 * 0.5 * sin 10 pi t
flux = 3.14 * 1 *1 * sin 10 pi t
flux = pi sin 10 pi t
------------------------------------------------
induced emf e = A dB/dt
emf e = 3.14 d(0.5 sin 10 pi t)/dt
emf e = 3.14* 0.5* 10 * cos 10 pi t
emf e at t = 0.1 s
emf e = 3.14* 0.5* 10 * cos (3.14*10* 0.1)
emf e = -15.69 Volts
-----------------------------
induced current i = emf/R
i = 15.69/2 = -7.89 AMps
--------------------------------
Direction will be Counterclock wise direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.