Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows a cold package of hot dogs sliding rightward across a frictionl

ID: 1903098 • Letter: T

Question

The figure shows a cold package of hot dogs sliding rightward across a frictionless floor through a distance d = 24.0 cm while three forces act on the package. Two of them are horizontal and have the magnitudes F1 = 9.0 N and F2 = 4.0 N; the third is angled down by ?= 60.0? and has the magnitude F3 = 4.0 N. (a) For the 24.0 cm displacement, what is the net work done on the package by the three applied forces, the gravitational force on the package, and the normal force on the package? (b) If the package has a mass of 2.0 kg and an initial kinetic energy of 0, what is its speed (in m/s) at the end of the displacement?

Explanation / Answer

(A)

W = [9-4+4*cos(60)]*0.24

= 1.68 J

(B)

V=sqrt(2*W/2) = 1.296 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote