The figure shows a cold package of hot dogs sliding rightward across a frictionl
ID: 1780074 • Letter: T
Question
The figure shows a cold package of hot dogs sliding rightward across a frictionless floor horizontal and have the magnitudes F1-6.0 N and F2 = 5.0 N; the third is angled down by e-60.0 and has the magnitude F3 6.0 N. (a) For the 24.0 cm displacement, what is the net work done on the package by the three applied forces, the gravitational force on the package, and the normal force on the package? (b) If the package has a mass of 3.0 kg and an initial kinetic energy of 0, what is its speed (in m/s) at the end of the displacement? F2 Hot Dogs FiExplanation / Answer
a) F3x = F3 cos 60
F3y = F3 * sin 60
Net force Fx = F1 - F2 + F3x = 6 - 5 + (6 * cos 60) = 4 N
Fy = 6 * sin 60 = 5.196 N
Work done = Fx * d = 4 * 0.24 = 0.96 J
Work done Wg = 0
Work done by normal force = 0
b) Wf = 1/2 m v2 - 1/2 m u2
0.96 = 1/2 m v2 - 0
v2 = 2 * 0.96 / 3.0
v = 0.8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.