A coaxial cable (see the figure (Figure 1) ) consists of a 1.0 mm -diameter inne
ID: 1344258 • Letter: A
Question
A coaxial cable (see the figure (Figure 1) ) consists of a 1.0 mm -diameter inner conductor and a 0.20-mm-thick outer conductor with interior diameter 1.6 cm . A 95 mAcurrent flows down the inner conductor and back along the outer conductor.
Part A
Find the magnetic field strength 0.10 mm from the cable axis.
Express your answer using two significant figures
Part B
Find the magnetic field strength 5.0 mm from the cable axis.
Express your answer using two significant figures.
Part C
Find the magnetic field strength 2.0 cm from the cable axis.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
magetic field at x = 0.1 mm, i.e x< a
Closed integral B.dL = uo i
B = uo i x/(2pi a^2
B = 4*3.14 * 1e-7 * 0.095 * 0.0001/(2*3.14 * 0.5e-3* 0.5 e -3)
B = 7.6 e -6 Tesla
------------------------------
B at x = 5 mm is
B = uoi/2pi x
B = 4*3.14 * 1e-7 * 0.095 /(2*3.14 *5e-3)
B = 3.8 *10^-6 Tesla
-----------------------------------------
B = uoi /2pi x
B = 4*3.14 * 1e-7 * 0.095 /(2*3.14 * 2 e-2)
B = 0.9 e -6 Tesla
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.