A 2.5 mm -diameter sphere is charged to -4.4 nC. An electron fired directly at t
ID: 1346530 • Letter: A
Question
A 2.5 mm -diameter sphere is charged to -4.4 nC. An electron fired directly at the sphere from far away comes to within 0.39 mm of the surface of the target before being reflected.
At what distance from the surface of the sphere is the electron's speed half of its initial value?
Express your answer using two significant figures.
*The electron's initial speed is 9.2 x 10^7 m/s
Somebody had given me this but I'm having trouble solving through it and not sure if its even correct:
(1/2)mv2 =(1/2)mv2+kqe/(r+x) here v =v/2 and here r =1.25*10-3m
Now find x by substituting the all the values
Explanation / Answer
Apply law of conservation of energy
0.5*m*u^2 = -k*q*e/(x+r1)
0.5*m*(9.2*9.2)*10^14 = 9*10^9*4.4*10^-9*1.6*10^-19/((0.39 + 1.25)*10^-3) = 38.63*10^-16
m = 0.912*10^-30 kg
thena agian apply
0.5*m*u^2 = 0.5*m*(u/2)^2 - k*q*e/(x+r)
k*q*e/(x+r) = (-3/4)*0.5*m*u^2 = (-3/4)*0.5*0.912*10^-30*9.2*9.2*10^14 = 28.97*10^-16
x+r = (-9*10^9*1.6*10^-19*4.4*10^-9)/(28.97*10^-16)
x+r = 2.18*10^-3 m
x = (2.18 - 1.25)mm = 0.93 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.