A 2.40 kg stationary package explodes into three parts that then slide across a
ID: 2243840 • Letter: A
Question
A 2.40 kg stationary package explodes into three parts that then slide across a frictionless floor. The package had been at the origin of a coordinate system. Part 1 has mass m1= 0.500 kg and velocity (10.0i^ + 12.0j^) m/s. Part 2 has mass m2 = 0.750 kg, a speed of 14.5 m/s, and travels at an angle 120 degree (counterclockwise from the positive direction of the x axis.) What is the speed of part 3? In what direction does it travel? degree counterclockwise from the positive direction of the x axisExplanation / Answer
as the conservation of momentum would happen.
so a) in x axis
m1v1+m2v2+m3v3=0
0.500*10.0+0.750*14.5cos120+(2.40-0.5-0.750)*v3=0
v3=0.380i
b)
in y axis
m1v1+m2v2+m3v3=0
0.500*12.0+0.750*14.5*sin120+(2.40-0.5-0.750)*v3=0
v3=13.40j
B) direction=88.375degrees from the +ve x axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.