Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.3-Kg particle P is located at vector r = 2.7 m x cap + 2.2 m y cap from the

ID: 1543561 • Letter: A

Question

A 2.3-Kg particle P is located at vector r = 2.7 m x cap + 2.2 m y cap from the origin of the x-y coordinate system shown in figure. It moves with a velocity of vector v = - 4.0 m/s x cap + 3.3 m/s y cap. A force, vector F = 2.1 N x cap + 3.1 N y cap acts on the particle. What is the magnitude and direction of the angular momentum of the particle with respect to the origin of the coordinate system? Magnitude = Direction = +x cap - x cap + y cap - y cap + z cap - z cap None of the axis directions. What is the magnitude and direction of the torque acting on the particle with respect to the origin of the coordinate system? Magnitude = Direction = + x cap - x cap + y cap - y cap + z cap - z cap None of the axis directions.

Explanation / Answer

a) L = m(r*v)

r*v = 17.71 k

L = 2.3*17.71 = 40.73 k kg m^2/s

direction positive z axis

b) torque = r*f = 3.75 k N m

positive z axis

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote