A 2.20 kg mass is pushed against a horizontal spring of force constant 23.0 N/cm
ID: 1344684 • Letter: A
Question
A 2.20 kg mass is pushed against a horizontal spring of force constant 23.0 N/cm on a frictionless air table. The spring is attached to the tabletop, and the mass is not attached to the spring in any way. When the spring has been compressed enough to store 12.0 J of potential energy in it, the mass is suddenly released from rest.Find the greatest speed the mass reaches.
3.30
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
When does this occur?
Part C
What is the greatest acceleration of the mass?
vmax =3.30
m/sExplanation / Answer
1.
the greatest speed the mass:
0.5mv2 = 0.5kx2 = U
v = sqrt [2U/ m] = sqrt [2*12/2.2 ] = 3.3 m/s
2.
The maximum speed is occurs when the potential energy becomes zero.
3.
The maximum acceleration is,
a = F/m = kx/ m = k[sqrt [2U/k] / m] = 2300 [sqrt [2*12/2300]] / 2.2 = 106.8 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.