A 2.10 kg hoop 1.30 m in diameter is rolling to the right without slipping on a
ID: 1445264 • Letter: A
Question
A 2.10 kg hoop 1.30 m in diameter is rolling to the right without slipping on a horizontal floor at a steady 2.30 rad/s . Part A How fast is its center moving?Part B What is the total kinetic energy of the hoop?Part C Find the magnitude of the velocity vector of each of the following points, as viewed by a person at rest on the ground: (i) the highest point on the hoop; (ii) the lowest point on the hoop, (iii) a point on the right side of the hoop, midway between the top and the bottom. Separate your answers by commas.Part E Find the magnitude of the velocity vector for each of the points in part (C), except as viewed by someone moving along with same velocity as the hoop. Separate your answers by commas.
Explanation / Answer
A. v = r* = 0.65m*2.3 rad/s = 1.495 m/s
B. K = 1/2*m*v^2 + 1/2*I*^2 = 1/2*2.10*1.495^2 + 1/2*(2.10*0.65^2)*2.3^2 = 4.69 J
C.i) v = vtr + vr = 1.495 + 1.495 = 2.99 m/s where vtr is the translational velocity and vr is the rotational velocity
ii) v = vtr + vr = 1.495 - 1.495 = 0 m/s
iii) Here the velocities must be added as vectors so v = sqrt(vtr^2 + vr^2) = sqrt(1.495^2 + 1.495^2) = 2.114 m/s
E.Now vtr is zero s seen by an observer moving with the loop
so v at all three is the rotational velocity so v = 1.495 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.