Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.00-nF capacitor with an initial charge of 5.46 C is discharged through a 1.3

ID: 1783429 • Letter: A

Question

A 2.00-nF capacitor with an initial charge of 5.46 C is discharged through a 1.37-k resistor. (a) Calculate the current in the resistor 9.00 s after the resistor is connected across the terminals of the capacitor. (A positive current will correspond to a charging capacitor and a negative current will correspond to a discharging capacitor. Let the math do the work for you!) mA (b) What charge remains on the capacitor after 8.00 s? (c) What is the (magnitude of the) maximum current in the resistor?

Explanation / Answer

a) We know that, Q = CV

So, V = Q/C

Initial V = (5.46*10^-6) / (2*10^-9) = 2730 V

Time constant = RC = 1370 * 2*10^-9 = 2.74 us

Initial current = V/R = 2730 / 1370 = 2 A

Current afer 9 us = 2e^(-9 / 2.74) = 0.075 A

b) Q = 5.46*10^-6 * e^( -8/2.74)

= 0.294 uC

c) The max current = initial current = 2 A (see above - needed to work out part a))

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote