A 2.10 kg steel ball strikes a massive wall at 12.8 m/s at an angle of alpha = 5
ID: 1325714 • Letter: A
Question
A 2.10 kg steel ball strikes a massive wall at 12.8 m/s at an angle of alpha = 53.0? with the plane of the wall. It bounces off with the same speed and angle (as seen in the figure below).
If the ball is in contact with the wall for 0.186 s, what is the magnitude of the average force exerted on the ball by the wall?
A 2.10 kg steel ball strikes a massive wall at 12.8 m/s at an angle of alpha = 53.0½ with the plane of the wall. It bounces off with the same speed and angle (as seen in the figure below). If the ball is in contact with the wall for 0.186 s, what is the magnitude of the average force exerted on the ball by the wall?Explanation / Answer
here there is no change in momentum in y -diretion.
Apply, impulse = chnage in momentum
F*dt = -m*v2**sin(alfa) - m*v*sin(alfa)
here, |v1| = |v2|, so
F*dt = -2*m*v*sin(alfa)
|F| = 2*m*v*sin(alfa)/dt
= 2*2.1*12.8*sin(53)/0.186
= 230.83 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.