A 2.00L volume of a 0.0200M solution of AgNO3 is combined with 2.00L of 0.400M N
ID: 497925 • Letter: A
Question
A 2.00L volume of a 0.0200M solution of AgNO3 is combined with 2.00L of 0.400M Na2CrO4. Ksp = 1.1*10^-12 M^3. Find the following;
The answers are a. Q = 2.00*10^-5 M^3 b. NO3 = 0.01M Na = 0.400M CrO4 = 0.195M Ag = 2.5*10^-6M c. 2.5*10^-2 percent left
A 2.00 L volume of a 0.0200 M solution of AgNO3(aq) is combined with 2.00 L of 0.400 mol L Na2Cro4(aq). Ksp Ag2Cro4 1.1 x 10 12 mol L 3. (a) Show that Ag2Cro.(s) forms in this solution. (b) Calculate the [Ag [NO2 [Nat] and Cro4-1 in the combined solution after precipitation is complete (c) What of the Ag remains in solution after the precipitation of AgeCro is complete?Explanation / Answer
Ag2CrO4 <== 2Ag+ + CrO4^2-
Ksp = [Ag+]^2[CrO4^2-]
concentration of Ag+ in the solution = 0.02 * 2L/4L = 0.01 M
Concentration of CrO4^2- = 0.4 M * 2L/4L = 0.2 M
Ionic product = [Ag+]^2[CrO4^2-] = (0.01 M)^2 * 0.2 M = 2*10^-5 M
As ionic product is greater than Ksp , Ag2CrO4 will be precipitated from the solution.
---------------------------------------------------------------
Amount of NO3^- = 0.02 * 2L/ 4L = 0.01 M
Na2CrO4 <==> 2Na+ + CrO4^2-
amount of Na+ = (2 * 0.4 M ) * 2L/4L = 0.4 M
2AgNO3 + Na2CrO4 = Ag2CrO4 + NaNO3
moles of AgNO3 present = 0.02 M * 2L = 0.04 moles
moles of Na2CrO4 present = 0.4 * 2L = 0.8 moles
So, 2 moles AgNo3 reacts with 1 mol Na2CrO4. Amount of Na2CrO4 that will react with AgNO3 is 0.02 moles
Moles of excess CrO4^2- = 0.8 -0.02 = 0.78 moles
After the precipitation is complete, some of the Ag2CrO4 will redissolve in water .
Ag2CrO4 <==> 2Ag+ + CrO4^-
initial 0 0 0.78
change +2x +x
equilibrium 2x 0.78+x
Ksp =(2x)^2(0.76 + x)
or, 1.1*10^-12 = (2x)^2(0.78 + x)
As x is very small 0.78 +x = 0.78
1.1*10^-12 = (2x)^2(0.78)
or, x = 5.94*10^-7 moles
Concentration Ag+ afetr precipitation =2x = 1.18 *10^-6 moles
Molarity of Ag+ after precipitation = 1.18 *10^-6 moles/4L = 2.97*10^-7 M
Concentration of CrO4- after precipitation = Ksp /x^2 = 0.78 M
% remaining = moles of Ag+ after precipitation /moles of Ag+ before precipitation * 100%
= [2.97*10^-7 M* 4L /0.02 * 4L] * 100 = 1.45*10^-3 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.