A 2.000 grams of a salt are dissolved in enough water to make a solution with a
ID: 506365 • Letter: A
Question
A 2.000 grams of a salt are dissolved in enough water to make a solution with a volume of 250.0 mL. The solution is titrated with a 0.1111 M sodium hydroxide solution and reached the equivalence point at 30.00 mL. The pH of the analyze solution was determined to be 9.1989 after the addition of 10.00 ml of the sodium hydroxide and 9.8010 after the addition of 20.00 ml of the sodium hydroxide. a) what is the molecular weight of the salt assuming it is monoprotic b) is the salt acidic or basic? c) what is the K of the acid form of the salt d) what was the pH before addition of base?Explanation / Answer
a)
m = 2 g of salt
V = 250 mL of salt
NaOH --> 0.1111 M of NaOH, V = 30 mL
pH of anylite determined after 10mL of base --> 9.1989 and 20 mL --> 9.8010
a)
find molar mass if monoprotic
so
mmol of base = MV = 0.1111*30 = 3.333 mmol of base
so
mmol of acid = 3.333 mmol = 3.333*10^-3 mol
MW = mass/mol = 2/(3.333*10^-3) = 600.06 g/mol
b)
this salt is clearly ACIDIC, since it is reacting with a STRONG BASE
c)
for Ka, apply buffer equation
mmol of acid initially = 3.333
mmol of base added ( 10mL) = 0.1111*10 = 1.111
after neutralization
mmol of acid left = 3.333 -1.111 = 2.222
mmol of conjguate formed = 0 + 1.111 = 1.111
apply buffer equation
pH = pKa + log(conjugate/acid)
9.1989 = pKa + log(1.111/2.222)
pKa = 9.1989 - log(1.111/2.222) = 9.49992 = 9.50 approx
Ka = 10^-pKa = 10^-9.5 =3.16*10^-10
d)
pH before any addition
HA <->H+ + A-
Ka = [H+][A-]/[HA]
3.16*10^-10 = x*x/(3.333/250 - x)
x = 2.05*10^-6
pH = -log(x) = -log( 2.05*10^-6) = 5.69, which is acidic, as expected
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.