A 2.00g bullet strikes a 2.00kg block hanging from a long cord. The bullet imbed
ID: 2236623 • Letter: A
Question
A 2.00g bullet strikes a 2.00kg block hanging from a long cord. The bullet imbeds itself in the block causing the block to swing upwards to a height of 75cm above its original position.A. What type of collision best describes the bullet striking the block?
* I believe this is a complete inelastic collision (Please correct me if I'm wrong).
B. Do a walk-through of the energy of the system starting just before the bullet strikes the block.
*Not sure how to answer this one
C. Find the velocity of the bullet before it collides with the block.
*Need help here
Help with these please and I will rate as Awesome!
Explanation / Answer
a) It is a completely inelastic collision
b)The bullet has some kinetic energy before it strikes the block. On striking the block, the bullet loses some of the kinetic energy and embeds in the block which gains some kinetic energy which converts to potential energy when the block rises with the cord.
c)Potential energy gain=mgh=2.002*9.8*0.75=14.715J
velocity of the system at lowermost point=v
0.5*2.002*v2=14.715J
v=3.834m/s
Now conserving momentum,
0.002*vi=2.002*3.834
vi=3838m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.