A 2.30 -kg object attached to a spring moves without friction ( b = 0) and is dr
ID: 2260984 • Letter: A
Question
A 2.30-kg object attached to a spring moves without friction (b = 0) and is driven by an external force given by the expression F = 3.40sin(2?t), where F is in newtons and t is in seconds. The force constant of the spring is 18.0 N/m.
A 2.30-kg object attached to a spring moves without friction (b = 0) and is driven by an external force given by the expression F = 3.40sin(2?t), where F is in newtons and t is in seconds. The force constant of the spring is 18.0 N/m. Find the resonance angular frequency of the system.Explanation / Answer
a) Resonance Frequency=(1 / {2*pi) * sqrt(k/m) = (1 / (2*pi)) * sqrt(18/2.3)= .4452 s^-1
(b) angular freq. of driven system = (1 / {2*pi}) * (2*pi) = 1 s^-1
(c) Amplitude = 3.4/18 = .1889 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.