A 2.20-kg object is hanging from the end of a vertical spring. The spring consta
ID: 3895485 • Letter: A
Question
A 2.20-kg object is hanging from the end of a vertical spring. The spring constant is 45.0 N/m.
a) How much far is the spring stretched from its rest length? m.
The object is pulled 0.200 m downward and released from rest. Complete the following table by calculating the translational kinetic energy, the gravitational potential energy, the elastic potential energy, and the total mechanical energy E for each of the vertical positions listed. The vertical positions h indicate distances above the point of release, where h = 0 m.
Explanation / Answer
a)mg=kx
x=mg/k=2.2*9.81/45=0.4796m=47.96cm
b
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.