A 2.10-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal
ID: 1864400 • Letter: A
Question
A 2.10-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal surface. A horizontal force of 21.0 N is required to hold the object at rest when it is pulled 0.200 m from its equilibrium position (the origin of the x axis). The object is now released from rest from this stretched position, and it subsequently undergoes simple harmonic oscillations. (a) Find the force constant of the spring N/m (b) Find the frequency of the oscillations Hz (c) Find the maximum speed of the object. m/s (d) Where does this maximum speed occur? (e) Find the maximum acceleration of the object. m/s2 (f) Where does the maximum acceleration occur? (9) Find the total energy of the oscillating system. (h) Find the speed of the object when its position is equal to one-third of the maximum value m/s (i) Find the magnitude of the acceleration of the object when its position is equal to one-third of the maximum value m/s2Explanation / Answer
A.
Restoring force on spring
F= - kx
k= -F/x
k= 21/0.2
k= 105 N/m
-------------
B.
Frequency is given by
f= (1/2*pi)*(k/m)^0.5
f= (1/2*3.14)* (105/2.1)^0.5
= 1.126 Hz
-----------
C.
Velocity,
v= (k/m)^0.5* x
v= 1.414 m/s
-------------
D.
Max speed observed at mean position.
x= + - 0
--------------
E.
Max acceleration
a= kx/m
= 105* 0.2/2.1
= 10 m/s^2
------------
F.
Acceleration is max at Max displacement
a= + - 0.2 m
-------------
g.
E= 0.5* kx^2
= 0.5* 105* 0.2*0.2
= 2.1 J
--------------
H.
Velocity is given as
V= (k(A^2-x^2)/m)^0.5
=1.33 m/s
------
I
a= k x'/ m
= 105* 0.2/(3* 2.1)
= 3.33 m/s^2
----------
Comment in case any doubt . good luck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.