A 2.10-kg ball, moving to the right at a velocity of +1.05 m/s on a frictionless
ID: 2196046 • Letter: A
Question
A 2.10-kg ball, moving to the right at a velocity of +1.05 m/s on a frictionless table, collides head-on with a stationary 8.80-kg ball. Find the final velocities of (a) the 2.10-kg ball and of (b) the 8.80-kg ball if the collision is elastic. (c) Find the magnitude and direction of the final velocity of the two balls if the collision is completely inelastic.Explanation / Answer
for elastic collision => momentum 2.1*1.05=8.8*v+2.1*u energy .5*2.1*1.05^2=.5*8.8*v^2+.5*2.1*u^2 b)v=velocity of 8.8kg mass=0.404587m/s a)u=velocity of 2.1kg mass =-0.645413m/s c)for inelastic collision momentum 2.1*1.05=(8.8+2.1)*v v=0.2023 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.