A 2.10-mole sample of an ideal gas is allowed to expand at a constant temperatur
ID: 1336115 • Letter: A
Question
A 2.10-mole sample of an ideal gas is allowed to expand at a constant temperature of 278 K. The initial volume is 14.5 L and the gas performs 945 J of work. What is the final volume of the container? Let the ideal-gas constant R = 8.314 J/(mol • K).
19.5 L
17.6 L
22.3 L
28.4 L
A 2.10-mole sample of an ideal gas is allowed to expand at a constant temperature of 278 K. The initial volume is 14.5 L and the gas performs 945 J of work. What is the final volume of the container? Let the ideal-gas constant R = 8.314 J/(mol • K).
19.5 L
17.6 L
22.3 L
28.4 L
Explanation / Answer
let the final voluem is Vf
initial volume , Vi = 14.5 L
temperature , T = 278 K
at constant temperatre ,
work done = n * R * T * ln(Vf/Vi)
work done = 2.1 * 8.314 * 278 * ln(Vf/14.5)
945 = 2.1 * 8.314 * 278 * ln(Vf/14.5)
solving for Vf
Vf = 17.6 Litre
the final volume of gas is 17.6 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.