A 2.20-m-long string is tied at both ends and it vibrates with a fundamental fre
ID: 1795765 • Letter: A
Question
A 2.20-m-long string is tied at both ends and it vibrates with a fundamental frequency of 21 Hz.
1) Find the frequency of the second harmonic (nn = 2). (Express your answer to two significant figures.)
2)Find the frequency of the third harmonic (nn = 3). (Express your answer to two significant figures.)
3) Find the frequency of the fourth harmonic (nn = 4). (Express your answer to two significant figures.)
4) Find the frequencies of the fifth harmonic (nn = 5). (Express your answer to two significant figures.)
5) What is the speed of waves on the string? (Express your answer to two significant figures.)
Explanation / Answer
Fundamental frequency = 21 Hz
A.
for second harmonic
f2 = n*f0 = 2*21 = 42 Hz
B.
f3 = 3*21 = 63 Hz
C.
f4 = 4*21 = 84 Hz
D.
f5 = 5*21 = 105 Hz
E.
Speed = frequency*wavelength
wavelength = 2*L
Speed = f0*2*L
Speed = 21*2*2.20 = 92.4 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.