A 2.5 mm -diameter sphere is charged to -4.4 nC . An electron fired directly at
ID: 1475442 • Letter: A
Question
A 2.5 mm -diameter sphere is charged to -4.4 nC . An electron fired directly at the sphere from far away comes to within 0.30 mm of the surface of the target before being reflected.
Part A:
What was the electron's initial speed?
Express your answer using two significant figures. (in m/s)
Part B:
At what distance from the surface of the sphere is the electron's speed half of its initial value?
Express your answer using two significant figures. (in m)
Part C:
What is the acceleration of the electron at its turning point?
Express your answer using two significant figures (in m/s^2)
Explanation / Answer
Here,
charge , Q = -4.4 C
radius of sphere , r = 2.5/2 mm
r = 1.25 mm
part A)
let the initial speed of electron is u
Using conservation of energy
0.5 * m * u^2 = k * q * e/d
0.5 * 9.109 *10^-31 * u^2 = 9*10^9 * 4.4 *10^-9 * 1.602 *10^-19/(0.00125 + 0.3 *10^-3)
solving for u
u = 9.48 *10^7 m/s
the electron's initial speed is 9.48 *10^7 m/s
part b)
for half the initial speed
u = 9.48 *10^7/2 m/s
u = 4.74 *10^7 m/s
Using conservation of energy
0.5 * 9.109 *10^-31 * ( 4.74 *10^7 )^2 = 9*10^9 * 4.4 *10^-9 * 1.602 *10^-19/(0.00125 +d)
d = 0.00495
d = 4.95 mm
distance from the surface of the sphere is the electron's speed half of its initial value is 4.95 mm
part c)
let the accelertion is a
Using second law of motion
9.1 *10^-31 * a = 9*10^9 * 4.4 *10^-9 * 1.602 *10^-19/(0.00125 + 0.3 *10^-3)^2
solving for a
a = 2.901 *10^18 m/s^2
the acceleration at the turn arround point is 2.901 *10^18 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.